beba vakcina

Vakcinacija je jedna od najvažnijih komponenti zdravlja svakoga od nas. Već od prvih dana života beba se vakcinom štiti od rizika da dobije neku od zaraznih bolesti koja postoji u okruženju. Obavezna vakcinacija traje tokom ranog detinjstva i tokom školskog perioda ali neobavezna vakcinacija protiv sezonskih bolesti traje tokom celog života. Invalidnost i smrtnost male dece je u velikoj meri smanjena u svetu, upravo zahvaljujući vakcinaciji. Situacija koja je zatekla svet sa pojavom Korona virusa i oboljevanja od Covid-19 infekcije pokazala je koliko je vakcina važna za borbu zajednice protiv ovako snažnih virusa koji se velikom lakoćom i brzinom šire u populaciji izazovajući epidemiju svetskih razmera (pandemiju).

Sve dok zarazne bolesti postoje negde u svetu, a postoji vakcina protiv njih, važno je da vakcinacijom zaštitite vaše dete. Takođe, to je dobar način da se održava kolektivni imunitet na postojeće zarazne bolesti i da se gradi za sve nove bolesti koje se periodično javljaju u svetu.

Koliku efikasnost može imati vakcinacija vidi se na primeru borbe sa virusom velikih boginja, koji je nekada izazivao tešku, smrtonosnu bolest. Kao rezultat uspešno sprovedene vakcinacije u svetu i kod nas, velike boginje su bolest koja više ne postoji od 1980 godine, od kada je prestala i potreba za daljom primenom vakcine protiv ove bolesti.

Šta su vakcine?

Vakcine su lekovi, imunobiološka sredstva koja se sastoje od: mrtvih ili živih ali oslabljenih uzročnika bolesti (virusa ili bakterija), njihovih delova ili izmenjenih produkata. Urađene su tako da budu bezopasne ali da snažno podstaknu imunološki (odbranbeni) sistem vašeg deteta na stvaranje zaštite, antitela, protiv tih uzročnika bolesti. Ova antitela postaju odbranbena snaga vašeg deteta, pripravna i uvek spremna za odbranu.

Imunizacija i vakcinacija

Imunizacijom nazivamo sam postupak obezbeđivanja zaštite deteta od oboljevanja od određenih zaraznih bolesti. Ova zaštita se može obezbediti aktivno, putem vakcinacije ali i pasivno, davanjem gotovih zaštitnih faktora, imunoglobulina koji sadrže specifična antitela.( ili monoklonskih antitela).

Vakcinacija je čin davanja vakcine. Tim postupkom se namerno podstiče stvaranje odbranbenih činilaca , antitela, kod vašeg deteta, protiv uzročnika bolesti, koju dete nije preležalo. Obavlja se: putem injekcije (protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja i dr.), preko usta ( protiv dečje paralize i rota virusa) i preko sluznice nosa ( živa vakcina protiv gripa). Neka deca, zbog uzrasta ili ozbiljne bolesti, oslabljenog ili trajno oštećenog imuniteta, neće moći da se vakcinišu ili neće moći da prime sve vakcine (već na primer samo one koje su deaktivirane, a jednako efikasne). Najvažnije preporuke i savete možete dobiti od svog izabranog pedijatra, a u izuzetnim situacijama važno je da konsultujete i dečijeg imunologa.

 

Izvor: Bebbo aplikacija /Članci /Zdravlje i dobrobit