Biljni preparati i čajevi se koriste sa željom da se poveća laktacija i olakša dojenje.

Osnovni problem koji se javlja pri odlučivanju o upotrebi lekovitih biljnih proizvoda predstavlja nedostatak medicinski relevantnih informacija iz kontrolisanih studija, zbog čega se u literaturi često napominje da se njihova primena ne preporučuje u periodu dojenja. Mere opreza ne bi trebalo da se tumače kao zabrana upotrebe, već kao upozorenje i potrebu da se konsultuje zdravstveni radnik pre primene. Naročito je značajno da majke koje piju lekove ne uključuju same biljne preparate, moguće su interakcije između različitih biljaka i lekova, to se odnosi posebno na majke prevremeno rođenih beba i beba koje imaju prepisanu terapiju.

Preporuka je da se prednost daje registrovanim biljnim preparatima, zato što se kod njih sprovodi kontrola kvaliteta i zato što postoje jasne naznake načina upotrebe, kontraindikacija, neželjenih efekata i interakcija u uputstvu za lek.

Uvek se pridržavajte uputstva proizvođača pri primeni preparata.

Suplemente ovog tipa koristiti u dogovoru sa zdravstvenim radnikom i to najčešće samo do postizanja očekivanog cilja. Takođe, prestanak korišćenja bi trebalo da bude postepen kako bi se organizam uspešno privikao.

Ukoliko majka koristi biljne gelove, kreme, obloge, lokalno na mestu nekog bola njihova primena neće uticati na dojenje. Pri lokalnoj primeni proizvoda na bazi kapsaicina i mentola neophodna je dodatna procena rizika i koristi jer ukoliko beba dođe u dodir sa namazanim mestom može doći do oštećenja sluzokože usta.

Što se tiče začinskih biljaka koje se koriste u biljnim lekovitim proizvodima, nema razloga za zabrinutost ukoliko se one koriste u manjim količinama kao u hrani.

Važno je da kupujete standardizovane proizvode od proverenih proizvođača!