Pozitivna rutina pred spavanje podrazumeva da vaše dete svake večeri provede nekih dvadesetak minuta obavljajući određene aktivnosti pre nego što ode u krevet.

Uspostavljanje rutine pred odlazak u krevet pomaže detetu da se umiri i pripremi za spavanje. To mu takođe omogućava da stvori dobre navike spavanja, sada i za ubuduće. Bez dobre rutine odlaska na spavanje bebi može biti teško da se umiri. Ako radite na tome da vaše dete lakše utone u san, uspostavljanje pozitivne večernje rutine sigurno će pomoći.

Rutina odlaska na spavanje može uključivati više aktivnosti. Najvažnije je da dete obavlja slične aktivnosti na otprilike isti način svake večeri i da to bude u periodu od nekih 20 minuta pre odlaska u krevet. Večernja rutina pred odlazak u krevet uključuje uobičajene aktivnosti pre spavanja, kao što su kupanje i pranje zuba, ali i tihe, ugodne aktivnosti poput čitanja knjige ili slušanja priče. Cilj je da atmosfera bude mirna i pozitivna, uz pozitivnu pažnju i pohvale. Evo kako bi mogla da izgleda rutina odlaska u krevet nakon što vaše dete večera i okupa se: period mirne igre od nekih 15–20 minuta, što može uključivati i čitanje s vama, zatim dete ide u svoju sobu, gde se malo pomazite, date mu poljubac i ušuškate ga u krevet. Na kraju ovog dvadesetominutnog „pozitivnog perioda“, poželite svom detetu laku noć, kažite da je došlo vreme za spavanje i izađite iz sobe.

Možda već imate na umu neko idealno vreme za odlazak u krevet – maloj deci obično odgovara da to bude negde između 19 i 20 časova. Ali kad uspostavljate rutinu, najbolje je da krenete od vremena koje je najbliže onom kad vaše dete inače prirodno zaspi. Tako povećavate šanse da rutina odlaska na spavanje postane snažno povezana s biološkim ritmom vašeg deteta. Na primer, ako ustanovite da Vaše dete konačno zaspi oko 21 sat, neka rutina odlaska u krevet u početku bude vezana za to vreme.

Otprilike nedjelju dana nakon što uvedete pozitivnu rutinu pred spavanje, možete početi s postepenim pomeranjem vremena za odlazak na spavanje. To znači da nastojite da odlazak u krevet svakih nekoliko dana bude za oko 15 minuta ranije, sve dok ne dođete do idealnog vremena za spavanje za svoje dete. Na primjer, ako Vaše dete obično zaspi u 21:00, a vi želite da vreme za spavanje bude u 20:00, počnite tako što ćete svoje dete staviti u krevet u 20:45, dve noći zaredom, a naredne dve pomerite to vreme na 20:30. Nastavite s postepenim pomeranjem termina sve dok ne dođete do željenog vremena za odlazak na spavanje. Ovaj proces može potrajati nekoliko nedelja, ali će se upornost isplatiti: vaše dete će imati bolji san, manje će se buditi i zvati vas u toku noći i biće odmornije preko dana – a sve to doprinosi boljim odnosima između roditelja i dece.

Izvor : Bebbo aplikacija /Responsivno roditeljstvo