Posle pregleda lekara i postavljanje dijagnoze, dobili ste savet da dete neko vreme (obično do 3 nedelje) negujete u kućnim uslovima. Šta to znači?
Detetu treba obezbediti provetrenu sobu, mir, udobnu i čistu postelju, sprovoditi ličnu higijenu, pravilnu ishranu i organizovati slobodno vreme!
Ako je detetovo opšte stanje dobro i nema temperaturu nije neophodno strogo mirovanje.
Dete redovno tuširajte mlakom vodom uz korišćenje antiseptičnog gela/losiona za kožu i sluzokožu. Sa istim gelom možete prati i kosu.Telo i kožu glave ne treba grubo trljati , već nežno da se ne bi pokidale ospe. Posle kupanja koža se suši mekim frotirom ili flanelskim ubrusima, blagim tapkanjem po koži. Obratite pažnju na pranje genitalija, posebno ako dete nosi pelene. Možete za pranje genitalija koristiti isti antiseptički gel kao za tuširanje. Redovna higijena je veoma važna!
Nemojte utopljavati dete jer znoj može doprineti razvoju infekcije, posebno ako se dete ne tušira redovno ili se promene na koži raščešu.
Čista koža se posipa sterilnim talkom koji ima apsorptivnu moć i ubrzava zarastanje ospe, a sadrži anestezin koji smanjuje svrab. Talkiranje se mora sprovoditi više puta u toku dana. Pored talka postoje i drugi dobri preparati u vidu losiona, gela ili spreja koji se mogu koristiti. Gel koji hladi ili pena za hlađenje smanjuju iritaciju, svrab i osetljivost.
Naročitu pažnju treba obratiti na nokte. Oni se moraju kratko podsecati i redovno čistiti. Starijoj deci objasnite da ne češu kožu, jer na taj način može doći do infekcije „plikova“, a kasnije do stvaranja ožiljaka. Da bi sprečili decu da se češu, uposlitete dete i zabavite ga, nabavite neke kreativne igrice, slagalice…! To su trenuci koje možete iskoristiti u kvalitetnom i višesatnom druženju sa svojim detetom.
Za vreme spavanja bebama i maloj deci možete na ruke navući mekane pamučne rukavice koje su prethodno iskuvane i ispeglane.
Nos se čisti ispiranjem sa fiziološkim rastvorom, najbolje preparatom u vidu spreja. Postoje preparati fiziološkog rastvora koji sadrže pantenol ili cink koji smiruju upaljenu sluzokožu nosa sa izraženim ospama. Ne treba insistirati da dete „duva“ nos da ne bi došlo do krvarenja iz promena u nosu.
Ako nema promena u usnoj duplji higijena se održava na uobičajen način uz pranje zuba. Ako ima promena u usnoj duplji koriste se preprati za dezinfekciju usne duplje adekvatni uzrastu deteta (za decu koja znaju da ispljunu rastvor), a za bebe i malu decu – obično do 3 godine, usta čistiti gazom natopljenom u fiziološki rastvor i premazati gelom za oralnu upotrebu koji smanjuje otok, bol i ubrazava zarastanje promena.
Postoje i preprati u obliku spreja za usnu duplju koji smanjuju bol i upalu oralne sluzokože , koji se koriste prema uzrastu deteta , preporuci proizvođača i u dogovoru sa pedijatrom.
Posteljno i lično rublje mora biti dobro oprano, ispeglano, treba ga često menjati i prati odvojeno od ostalog porodičnog veša.
Hrana treba da bude visoko kalorična i vitaminska u kojoj su zastupljene sve vrste namirnica. Obroci manji ali češći, hrana barena ili čak tečna i kašasta ako dete ima promene u usnoj duplji, zbog lakšeg gutanja i varenja. Kod osetljive usne duplje se preporučuju supe ili čorbe, kiselo mleko, jogurt, sutlijaš, puding, slatki kremovi sa neutralnim ( ne kiselim) voćem, kompoti , pire od povrća , popara , mladi , meki sirevi i slično.
Ako dete ima povišenu temperaturu lekar će prepisati lek (sirup) za sniženje temperature, ponekad sirup na bazi antihistaminika zbog umirenja svraba na koži ili antibiotsku kremu ako se promene na koži inficiraju. Retko, samo ako dođe do nekih komplikacija bakterijskom infekcijom dete će dobiti antibiotik i druge lekove. Ako se promene jave na sluzokoži (konjuktivi) oka obavezna je konsultacija lekara.
Lekove koristite samo po preporuci pedijatra.