Igračke mogu jako dobro da podrže razvoj vašeg deteta. Ali vašem detetu nije potrebno toliko igračaka koliko vi možda mislite. Najbolje igračke za decu su igračke sa više mogućnosti ili “višefunkcionalne“. To su igračke koje vaše dete može koristiti na mnogo različitih načina. One ga podstiču da koristi svoju maštu, kreativnost i veštine rešavanja problema. Štaviše, najbolje igračke su one koje sprečavaju rodne stereotipe i podstiču razvoj socio-kognitivnih i kreativnih veština u najširem smislu.

Višefunkcionalne igračke:

  • konstruktorski materijali – jednog dana vaše dete ih koristi za izgradnju tornja, a sutradan može kocku da prinese uhu pretvarajući se da telefonira
  • lopte – sjajne su za dobacivanje, valjanje, kotrljanje, držanje i bacanje
  • kartonske kutije – mogu u dečijoj igri da postanu šalteri, šporeti, automobili, čamci, kućice za lutke i još mnogo toga
  • igranje uloga – sa starom odećom i komadima tkanine, vaše dete može postati bilo šta ili bilo ko od likova iz mašte ili slikovnice, priče koje voli
  • kreativni umetnički materijali – papir u boji, lepak, bojice i perivi flomasteri mogu da podstaknu maštu vašeg deteta.

Ne morate uvek da kupujete igračke. Svakodnevni predmeti za domaćinstvo poput lončića i šerpica, plastičnih kutija, korpi, pokrivača, šalova, često čine odlične igračke sa više namena. Samo se pobrinite da su svi predmeti za domaćinstvo sa kojima se vaše dete igra bezbedni, izbegavajte oštre predmete ili male predmete koji bi mogli da dovedu do povrede vašeg deteta.

Kupljene igračke

Mnoge igračke na pakovanju imaju podatke o uzrasnom rasponu. Ovo može biti korisno, jer vas usmerava, ali interesovanja i razvojni nivo vašeg deteta verovatno će vam dati bolju predstavu o tome šta da odaberete.Informacije o uzrastu mogu biti važne za bezbednost – na primer, ako igračke sadrže sitne delove koje bi beba mogla progutati. U tim slučajevima je pametno slediti preporučene informacije o uzrastu.

Za bebu ste najbolja „igračka“ vi, roditelji i drugi članovi porodice. Vaša beba će se oduševiti gledajući vaše lice, slušajući vaš glas i jednostavno biti s vama. Igre kao što je posezanja za igračkom, bacanje, prebacivanje iz ruke u ruku, pritiskanje, pravljenje zvukova, zabavnije su kada ih vi i vaša beba radite zajedno.

Mališani vole da se igraju sa kutijama i često se bolje zabavljaju papirom za poklone nego samim poklonom. Ostali dobri izbori za malu decu uključuju građevinske materijale (možete ih praviti i od praznih tetrapaka), odeću, obuću, marame, šešire, kape. Mališani takođe uživaju u jednostavnim muzičkim instrumentima kojima prave zvuk kada ih promućkaju ili kada po njima udaraju nečim ili dlanom, poput bubnja napravljenog od plastične kutije okrenute naopako i drvene kašike.

Starija deca vole da se pretvaraju. Veoma jednostavni rekviziti po kući – poput šala, kašike ili šešira – daju detetu mnoštvo ideja za kostimiranje. Predškolci obično vole konstruktore i druge građevinske igračke, opet uključujući sve ambalažne delove. Slagalice ili društvene igre zbog kojih se dete igra sa drugima, takođe su dobar izbor.

Igračke i vaše porodične vrednosti

Vi ste osoba koja odlučuje sa kojim igračkama se vaše dete može igrati u vašem domu. Ako imate jaka osećanja prema određenim igračkama, razgovarajte o njima sa detetom, u skladu sa uzrastom. Pomenite vaše porodične vrednosti. Na primer, ’Puške mogu jako uplašiti i povrediti ljude. U našoj porodici ne dozvoljavamo igranje sa pištoljima, puškama i drugim oružjem.’

Ako ne želite da odrasli poklanjaju detetu određene igračke, razgovarajte sa njima o tome uz kratko, mirno objašnjenje vaših osećanja I vrednosti. Na kraju, to je vaša odluka.

Izvor: Bebbo aplikacija /Članci /Igra i učenje