Mlečni proizvodi se u ishranu beba uvode od šestog meseca. Započnite sa kiselim mlekom, zatim jogurtom, pavlakom, sirom, kajmakom… Princip uvođenja je isti kao za svaku drugu namirnicu, uvode se polako u periodu od 3 do 5 dana uz postepeno povećanje količine. Od šestog meseca se u ishranu uvodi puter, maslac kao dodatak obrocima.

Bebe i mala deca obično rado jedu mlečne proizvode. Kiselo mleko i jogurt se mogu kombinovati sa žitaricama, voćem, sa slanim i slatkim obrokom. Mogu se davati kao sastavni deo obroka ili samostalno kao užina. Kiselo mlečni prozvodi se lako vare, sadrže manje laktoze, ne izazivaju nadimanje, stvaranje gasova, pozitivno utiču na rad creva i stolicu (ubrzavaju prolazak sadržaja kroz creva). Sadrže neophodne aminokiseline značajne za rast i razvoj deteta. U njima se nalaze minerali: kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum, cink i pojedini vitamini (pre svega vitamini rastvorljivi u mlečnim mastima), tako da doprinose boljem zdravlju celog organizma. Ove važne namirnice su bogate “dobrim” bakterijama, koje svojim probiotskim dejstvom čuvaju zdravlje digestivnog trakta i pojačavaju celokupnu otpornost organizma.

Sir koji dajete detetu treba da bude od pasterizovanog mleka kako biste izbegli potencijalne infekcije zbog bakterija koje se mogu naći u nepasterizovanom mlekom. U prvoj godini života sir treba da bude neslan (švapski sir, krem sir, rikota), a nakon prve godine se mogu davati i takozvani tvrdi sirevi.

Na našem tržištu se može naći veliki broj mlečnih proizvoda. Pri odabiru uvek vodite računa o kvalitetu proizvoda, načinu transporta, čuvanja i roku trajanja, jer se radi o lako kvarljivim proizvodima. Koristite uvek punomasne proizvode jer su i mlečne masnoće važne za razvoj deteta (izbegavajte “lajt” proizvode, proizvode sa smanjenim procentom masnoće).

Deca sa navršenom prvom godinom života, koja ne vole da piju mleko, mogu u potpunosti mleko zameniti mlečnim proizvodima u istoj količini. Preporučena količina mleka i mlečnih proizvoda za uzrast od 1. do 5. te godine je do 500 ml dnevno . Količinu ne treba povećavati jer prekomerno uzimanje ovih proizvoda može da dovede do anemije, iritacije creva i nedovoljnog unosa drugih neophodnih hranjivih materija.

Kozje mleko i proizvodi od kozjeg mleka se ne preporučuju u prvoj godini života, a nakon toga se mogu uzimati povremeno u ograničenim količinima (oko 200 ml) jer iako imaju mnoga pozitivna dejstva na organizam mogu dovesti do ozbiljne anemije.