roditeljstvo

Situacija u kojoj se nalazimo je nova, neprijatna i teška, na različite načine, za sve nas. Deca često nisu ni svesna situacije u kojoj se nalazimo, ali jesu svesna uznemirenosti svojih roditelja, u koje gledaju kao u uzor i kopiraju njihovo ponašanje.

Ukoliko vi, kao roditelji, pristupate situaciji smireno i samouvereno, deci pružate sigurno porodično okruženje u kojem će se bolje osećati, posebno kada su u pitanju mala deca. Tako im šaljete poruku da su sigurni i bezbedni uz vas, da ih volite.

Zato navodimo opšte preporuke za vaše ponašanje:

  1. Vreme treba da bude dobro organizovano i unapred planirano. Zajedno sa decom napravite plan aktivnosti za nedelju dana i pomozite im da uspostave rutine: vreme buđenja, vreme obroka, vreme za kreativne aktivnosti, vreme za igru i zabavu; za obavljanje kućnih aktivnosti; vreme za porodično druženje i pozive rodbine, prijatelja. Tako im pružate osećaj sigurnosti i predvidivosti, koji su od velike važnosti za njihov razvoj. Ipak budite fleksibilni – nemojte se uvek striktno držati satnice iz rasporeda aktivnosti.
  2. 2. Ovladajte svojim vremenom i danom, spavajte dovoljno, jedite zdravo. Ako radite od kuće, nađite odgovarajući prostor za svoj posao, ali i vreme za svakodnevno opuštanje.
  3. Uključite decu u aktivnosti oko kućnih poslova, u skladu sa uzrastom i sposobnostima.
  4. Ograničite deci upotrebu digitalnih uređaja (mobilni telefoni, računar, TV), samo u određeno vreme ili onda kada je to iz nekih razloga potrebno.
  5. Zajednička igra, ako je moguće, svakoga dana u približno isto vreme, pomaže i vama i deci.
  6. Igrajte i pevajte sa decom. Igra i pokret oslobodiće vas i decu nagomilane napetosti, učiniće da sa njima podelite radost.
  7. Zajedno birajte filmove, serije, emisije koje gledate na kraju dana, učestvujte u odabiru sadržaja koje deca gledaju, prilagođeno uzrastu, da deluju poučno.
  8. Uvedite zajedničku rutinu „druženja sa knjigom“, bilo da čitate deci ili da svaki član porodice čita svoju knjigu ili je prelistava, boji i sl.
  9. Naučite decu da se igraju samostalno, ako to ne umeju.
  10. Oslanjajte se jedni na druge, održavajte kontakte sa bliskom rodbinom, prijteljima, dečjim drugarima, uz pomoć savremenih sredstava komunikacije.
  11. Pričajte sa decom o trenutnoj situaciji, pitajte ih kako se osećaju; neka vas pitaju šta žele da znaju; objasnite im situaciju u kojoj se nalazimo, kratko i jasno, bez mnogo detalja; da će čitava porodica funkcionisati na drugačiji način, pre svega u pogledu higijenskih navika; primene preventivnih mera; podele obaveza.
  12. U toku dana, odvojite se kratko od dece (1-2h) kako biste, kao roditelji, medjusobno razgovarali, razmenili emocije, prikupili snagu.