Polazak deteta u vrtić ili jasle predstavlja uglavnom prvo odvajanje deteta od roditelja, prvenstveno od majke, na duže vreme. Polazak u jaslice ili povratak majke na posao ne znači da je dojenje potrebno prekinuti, dovoljno je promeniti neke dnevne rutine.

Polazak u jasle i navikavanje na kolektiv najčešće su stresni i za mamu i za dete. A kako dojenje predstavlja i vrstu utehe, nije dobar momenat da se prekine u vreme adaptacije na jasle.

Važno je da dojenje prilagodite novom dnevnom rasporedu, beba može da sisa nakon buđenja , pre polaska u jasle, nakon povratka kući i noću. Broj podoja će se smanjiti a nakon nekoliko dana novom rasporedu  prilagodiće se i količina maminog mleka. Budite obazrivi, prvih nekoliko dana dojka može biti prepunjena, zbog promenjenog režima dojenja, pa je u takvim situacijam potrebno izmlazati dojku samo da prođe napetost   (do oklašanja). Možete očekivati i da će tokom noći i vikendom dete češće tražiti da sisa, na taj način želeće da nadoknadi vreme provedeno sa vama, tražiće ljubav i utehu. To može biti iscrpljujuće za majku koja sutradan mora na posao, pa često u tom periodu deca spavaju u istom krevetu sa majkom. Preporuka je da se mama odmori kad god je to moguće, uz podršku ostataka porodice.

Deo bebine adaptacije na jasle jeste i imunološka adaptacija, na nove viruse, bakterije a poznato je da putem maminog mleka dete dobija antitela koja štite od infekcija. Ako se dete ipak razboli u jaslama mamino mleko će doprineti bržem oporavku.

Odvikavanje od dojenja je složen proces koji traje i nije preporučeno da se dešava naglo, „preko noći“. Ukoliko mama ipak želi da prekine dojenje najbolje je sačekati da se dete potpuno adaptira na jasle, kako ne bi prolazilo kroz dve krizne situacije istovremeno.