Ne dozvolite da vaše dete boravi u blizini mesta na kojima se insekti razmnožavaju i roje kao što su bare, močvare, kanali ili mesta gde se drži kompost, kante i kontejneri za smeće.

Ispraznite posude i isušite nepotrebne barice u okolini kuće.

Postavite zaštitne mreže na prozore i vrata.

Ukoliko ste primetili gnezda i košnice insekata, angažujte stručnjake za dezinsekciju da ih uklone!

Uklonite mrtve insekte. Njihove žaoke opasne su i nakon što insekt ugine.

Birajte zatvorenu obuću za šetnju.

Dugi rukavi i nogavice, čarape i šeširić pružaju veći stepen zaštite od komaraca u periodima njihove pojačane aktivnosti (u ranim jutarnjim i večernjim satima), kao i od krpelja kada se krećete šumom, kroz visoko rastinje ili travu.

Izbegavajte garderobu jarkih boja i cvetnih dezena, kao i parfimisane preparate za negu kože, jer oni privlače insekte.

Budite pažljivi kada jedete u prirodi i izbegavajte da na otvorenom deci dajete hranu i pića koji veoma privlače opasne insekte – poput slatkiša, voća ili zaslađenih napitaka.

Ukoliko je opasni insekt u neposrednoj blizini, ne pokušavajte da ga oterate mahanjem, udaranjem ili da bežite, već se polako udaljite od njega.

Nakon povratka iz prirode, pregledajte kosu, pregibe i celokupnu kožu tela svih članova porodice koji su boravili u prirodi, uključujući i krzno kućnih ljubimaca, kako vam ne bi promakao neželjeni gost, poput krpelja.

U brizi za druge nemojte zaboraviti da pregledate sebe!

Ukoliko primetite da u predelu kroz koji vozite ima dosta insekata preporuka je da prozore držite zatvorenima.

Koristite repelente vodeći računa o uzrastu deteta, pridržavajući se uputstva za upotrebu.

U slučaju da ste vi ili neko od članova vaše porodice ranije imali alergijsku reakciju na ubod insekta, zajedno sa vašim izabranim lekarom ili pedijatrom napravite plan delovanja u slučaju ponovnog uboda i obavestite o tome sve koji o detetu brinu ili su za njega privremeno odgovorni (rođaci, vaspitači, nastavnici i sl.).